Şeker ( Diyabet ) Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte en çok merak edilen konulardan biri de diyabet hastalarının oruç tutup tutamayacağı oldu. Peki, diyabet yani şeker hastaları oruç tutabilir mi?

Şeker ( Diyabet ) Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Şeker ( Diyabet ) Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Diyabet hastaları için birkaç değişkenin göz önüne alınması gerektiğinin altını çizen uzmanlar  “Hastanın yaşı, kaç yıldır şeker hastası olduğu, şekerle ilgili kullandığı ilaçlar, diyabete eşlik eden hastalıklar ve bunlarla ilgili takip sürecinin nasıl olduğu bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Tüm bu parametrelerle hastanın risk derecesi belirlenir,” dedi.

İnsülün kullanan hastaların yanı sıra bazı özel durumları olan kişilerin de oruç tutmasının önerilmediğini ifade eden uzmanlar, “İster insülin, ister şeker hapı kullansın şeker kontrolü düzgün gitmeyen hastaların, diyabete eşlik eden nörolojik ve kardiyovasküler olay geçirmiş ve bunlarla ilgili tedavi alan, böbrekle ilgili sorunları olan veya şeker hastalığına bağlı nörolojik problemleri olan hastaların oruç tutmasını istemiyoruz,” ifadelerini kullandı.

Oruç tutmak isteyen hasta bireyin mutlaka hekime danışması gerektiğini belirten uzmanlar, “Şeker hastası oruç tutmak istiyorsa mutlaka bu kararı hekiminin onayıyla almalıdır. Hasta, hekimi ile bu konuyu özel olarak görüşmeli; şeker takipleri düzgünse, hastanın kullandığı şeker ilaçları uzun etkili değilse uygun bir diyet planlaması ile oruç tutmayı denemelidir. Tabii ki burada dikkat edilmesi gereken, yakın kan şekeri ölçüm takipleriyle bu sürecin kontrollü yönetilmesi gerektiğidir. Hekiminize danışmadan lütfen kendi başınıza hareket etmeyin,” uyarısında bulundu.

Diyabet Hastalığında  ''Hacamat''

Diyabet hastalığı insülin eksikliği ya da insülin etkileme mekanizmalarındaki bozukluk nedeniyle ortaya çıkan, organizmanın karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yeterince yararlanamadığı kronik metabolik bir hastalıktır. Diyabet (şeker) hastalığının görülme sıklığı ülkemizde ve tüm dünyada giderek artmaktadır. Diyabet görülme sıklığındaki artış obesite sıklığındaki artışla birliktelik gösterir. Tip 1 diyabette pankreas adacık hücrelerinin harabiyeti söz konusudur.


 

Tıbbi hacamat  tedavisi diyabet hastalarında hastalığın seyrini olumlu yönde etkiler. Pankreas adacık hücrelerinin detoks olmuş kanla beslenmesi insülin salımını olumlu etkiler.Tip 1 diyabeti olan hastalar Tarama Hacamatından çok faydalanıralar. Hacamat tedavisi kan dolaşımını temizler, yara iyileşmesi hızlandırır. Hacamat tedavisi tip 2 diyabeti olan insanlardaki hücrelerdeki insülün direncini azaltır. Bazı başlangıç vakalarda veya yeni ilaca başlayan hastalarımızdan tamamen iyileşen, ilacı bırakanlar vardır. Böyle vakalar az miktarda olsa da vardır. Bu yönüyle hacamat tedavisi diyabet hastalarında bir ümit haline gelmiştir...

 

Herkes Hacamat Yapabilir mi?

 

Evet, isteyen herkes hacamat yapmayı öğrenebilir. 

Hacamat Eğitimleri genelde 1 günlük olup 1 günde hiç bir sağlık eğitimi olmayan dahi hacamat ve sülük uygulamasını yapmayı öğrenip kendi ailesine yapabilecek seviyede öğrenebilir.

Ücretsiz Online Hacamat Kursu

Geleneksel Tıp Akademisi Kurucusu Süleyman GÖK bey, evde kalmamız gereken bu dönemlerde temel hacamatın nasıl yapıldığını öğrenmeniz, bilgilerinizi tazelemeniz ve yakınlarınıza bu alanda fayda sağlamanız için sizlere kendi youtube kanalında  Ücretsiz Online Hacamat Eğitimi veriyor. Hacamat uygulamasının hem dini bakımdan hem de sağlığa olan maddi bakımdan faydalarını kendiniz direkt olarak Süleyman GÖK  beyden  öğrenmek için kurslara katılım sağlayabilirsiniz.

Hacamat Derneği Başkanı Sayın Süleyman GÖK, Bu salgın hastalık dönemini en kısa sürede atlatmayı temenni ederken; bu süre içerisinde Geleneksel Tıp alanında uzmanlığını sizlerle paylaşıyor. 

 https://www.youtube.com/suleymangok

 

 

 

 

 

Karagöz Medya  Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com