İşte Kefirin Faydaları !!!

Yüzyıllardır beslenmede kullanılan fermente sütler günlük beslenmede temel besinlerin karşılanmasına yardımcı oluyor. İşte kefirin faydaları...

İşte Kefirin Faydaları !!!

İşte Kefirin Faydaları !!!

Dünya genelinde de bilinen bir besin olan kefir , genel olarak sporcular veya diyet yapan kişiler tarafından tüketilmektedir. Süt fermantasyonu, süte canlı fermantasyonlar eklemek kadar kolaydır ve binlerce tarife neden olmuştur. Bunlardan bazıları ise yoğurt ve ayrandır.

BAĞIŞIKLIĞIN ARTMASINI SAĞLAR

Kefir, bağışıklık sisteminizi harekete geçirir ve hücrelerin korunmasını sağlayan biyotin ve folat gibi faydalı besin içerir. Aynı zamanda kefir, bağışıklık sistemini modüle etmeye yardımcı olur ve zararlı bakterilerin büyümesini engeller.

Kefir, sadece bu probiyotik içeceğin içerisinde bulunan, kefiran ve kudiran adı verilen, antimikrobiyal özellikler içerdiğini gösteren güçlü bir bileşik içerir. Kefiran aynı zamanda kolesterol ve kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Birçok insan için büyük bir endişe kaynağı olan osteoporoz, yeterli miktarda kalsiyum almayan sistemlerde gelişir. Ancak tam yağlı sütten yapılan kefir, yüksek miktarda kalsiyum içermektedir.

Bununla birlikte kefir kemikleri güçlendiren kalsiyumun vücut tarafından emilmesini ve kemik dejenerasyonunun engellenmesini sağlayan biyoaktif bileşikler içerir. Kefirin içeriğinde bulunan probiyotikler besin emilimini arttırır ve fosfor, kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve K2 vitamini de dahil olmak üzere kemik dayanıklılığını artırmayı sağlar.

KANSERE KARŞI SAVAŞIR

Kefir, vücudun kansere karşı savaşmasına yardımcı olmada oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Probiyotik içeceklerde bulunan bazı bileşikler midede kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.

Yapılan çalışmalar kefirin, kansere yakalanma riskini yüzde 14 oranında azaltan yoğurt yoğurtlardan farklı olarak meme kanseri hücrelerini yüzde 56 azalttığını gösterdi.

 

 


 

 


 

Karagöz Medya  Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com