Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek Covid-19'dan korunmak için de ciddi anlamda önemlidir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi vücudumuzun ayakta kalabilmesi için gerekli olan en önemli sistemidir. Bağışıklığı güçsüz kişiler genetik kodlarında bulunan ender hastalıklara bile daha yatkın hale gelirler.

Etrafınızda kış boyu grip olan ve kronik şekilde hastalıkları olan bireyler görmüşsünüzdür. Aslında bu gibi durumlardan şikayetçi olan bireylerin en büyük sorunları bağışıklık sistemleri ile yeterince ilgilenmemektedir. Bu nedenle de hastalıklara daha açık hale gelmekte ve hastalıkları geçirirken de bağışıklığı kuvvetli birine göre daha ağır semptomlar ile geçirmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek Covid-19'dan korunmak için de ciddi anlamda önemlidir. Covid-19 ile ilgili henüz bir aşı ve tedavi bulunmadığından koronavirüsü hastalığından korunmak adına bağışıklık sistemini güçlendirmek hastalığın belirtilerinin daha hafif hissedilmesine yardımcı olabilir.

Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmalıyız?

Bol bol su için

Bol miktarda su içmekten kast edilen şey birçok birey tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Bol su içmek kontrolsüz yapıldığında gerekli verimi size sunmaz. Su içerken bunun kurallarına uymalısınız. Kendinize ilk başlarda zaman sınırları koymalısınız. Daha sonra zaten bu durum kendiliğinden bir rutine dönüşecektir.

Örneğin, saat başlarında yudum yudum 1 bardak su içebilirsiniz. Su içmeyi sevmiyorsanız da çubuk tarçın, limon, salatalık gibi besinlerle suyunuza aroma katabilirsiniz.

Hacamat yaptırın

Hacamat yaptırmak gerçekten de yapılan araştırmalar ışığında bağışıklık sistemini güçlendiric etkisi olan bir detoks yöntemidir. Bu tedavi yönteminde önemli olan arınmadır. Vücudu hacamat ile arındırdıktan sonra kişi birçok hastalığa karşı korunmuş olur.

Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek Covid-19'dan korunmak için hacamat yaptırmak kişinin koronavirüsü hastalığına yakalanma ihtimalinin öncesinde yapıldığında kişiyi hastalığın semptomlarını daha ağır geçirmeye karşı koruyabilmektedir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Karantinada olduğumuz bu günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmeye dikkat etmek biraz zor. Aslında kolay olması gereken bu uygulamanın zorlaşmasının en büyük nedeni 'can sıkıntısı' problemi.

Evde geçirdiğimiz günlerde tatlı yapmak, uzun uğraşlar isteyen ağır yemekler yapmak ve bol bol abur cubur tüketmek en sık yapılan hatalardan. Bu besinler çok yağlı ve çok şekerli olduklarından sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini yormaktadır. Bunların yerine daha hafif tercihler ve besin değeri yüksek gerçek gıdalar tüketmek Covid-19'a karşı bağışıklık güçlendirmek için daha doğru bir yol.

Bağırsak Sağlığınızı Koruyun

Bağırsaklarımız yapılan son araştırmalara göre vücudumuzun ikinci beyni gibidir. İçerisinde barındırdığı mikrobiyotayı güçlendirmek bizi hem kronik birçok hastalıktan hem de Covid-19'dan ciddi ölçüde koruyabilmektedir.

İçerisinde barındırdığı dost bakterileri güçlendirmek için prebiyotik, probiyotik özellikli besinler tüketilmelidir. Bunlara örnek olarak; kefir, ev yapımı yoğurt, ev yapımı hafif ekşi ayran (ekşiliği veren yararlı bakterilerdir), ev yapımı sirkeden lahana turşusu, tarhana çorbası gibi besinlerdir.

Covid-19'a karşı bağışıklık güçlendirmek için bağırsak sağlığı ciddi anlamda önemlidir.

 

 

 


 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App
www.karagozmedya.com