Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Bu durumun artık farkında olan beyin sinirler aracılığı ile hücrelere hastalık etkeni ile daha çok savaşılması gerektiği komutunu verir.

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?
Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Akupunkturun yan etkileri birçok insanın sıklıkla kafalarında meydana gelen soru işaretlerinden biridir. Bu soru işaretlerine yanıt vererek akupunkturun ne denli faydalı bir tedavi şekli olduğundan bahsetmek doğru olacaktır.

Akupunktur uygulamasında kullanılan malzemeler yalnızca paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş ince yapılı akupunktur iğneleridir. Hastanın sinir uçları bu iğneler ile uyarıldığında hasta bölgede hafifçe uyuşukluk hissedecektir.

Sonra bu hissettiği uyuşukluk duygusu sayesinde kişinin artık sinirlerinden vücuduna doğru komutların başladığı anlaşılmaktadır. Bu komutlar sayesinde de kişi kendi vücudunun içerisinde var olan bir sorunu beynin de fark etmesini sağlar.

Bu durumun artık farkında olan beyin sinirler aracılığı ile hücrelere hastalık etkeni ile daha çok savaşılması gerektiği komutunu verir.

Sonra hormonlar ve enzimler gibi bi takım maddeler vücut içerisinde hastalık etkenine doğru hücum ederler ve mümkün olduğunca yenmeye çabalarlar. Eğer yenemiyorlarsa da en azından kişinin epeyce rahatlamasını sağlamaktadır.

Akupunkturun yan etkilerinin neler olduğu konusunda dikkatli ve tecrübeli ellerde uygulandığında herhangi bir şekilde yan etkinin meydana gelmediğini söylemek gerekmektedir.

Yan etki ancak kanama konusunda hassas bir cilde sahip olan şeker hastalığına sahip olan hastalar ile aynı durumu paylaşan hastalar hafifçe kanamalara karşı teglike altında olabilir.

Ancak bu durumlar ile karşı karşıya kalındığında hekim tarafından akupunktur tedavisinin uygulaması sırasında hastaya daha dikkatlice ve hassas bir şekilde davranmaları gerekmektedir.

Akupunkturun küçük küçük kanama şeklinde yan etkisi de vardır. Ancak bu kanamalar çok minik olduklarından herhangi bir sağlık engeli bulunmayan bireylerde hemencecik kapanmaktadır. Sonrasında yara oluşumu gibi durumlar söz konusu bile değildir.

Birçok kişi tarafından merak edilen konulardan biri de akupunktur tedavisi sırasında kilo vermektir. Akupunktur tedavisini hangi nedenle alırsanız alın kilo almak amacı ile gerekli noktalar kullanılmıyorsa her türlü kilo kaybı yaşamanız muhtemeldir.

Bunun nedeni akupunktur tedavisinin seanslar sırasında mide asidinde azalmaya yol açmasıdır. Bu azalma sayesinde kişiler daha hızlı bir şekilde tokluk hissi elde ederler. Bu da zamanla daha az yemelerine ve kilo kaybetmelerine olanak verir.

Bu az yeme olayının yanına bir de beslenme düzeninde daha doğru seçimler yapılarak değişiklik ve alışkanlık edinildi mi bu kişilerden daha hızlı zayıflayan başka bireyler göremezsiniz. Akupunkturun yan etkileri konusunda yalnızca yan etki denildiğinde her zaman olduğu gibi kötü etkilerden söz edilmediğini bu konu bize kanıtlamaktadır.

Aynı zamanda akupunkturun bir başka yan etkisi de mutluluk hormonu salgılamasını tetiklemesidir. Yine herhangi bir neden ile akupunktur tedavisi olan bir bireyin stres seviyesinde azalmalar ve mutluluk hormonunda artış gözlemlenir. Bununda akupunkturun yan etkilerinden olumlu olanların yanına eklenmesi gereken bir alt başlık gib düşünebilirsiniz.

Akupunktur tedavisinin ciddi bir yan etkisi ve hastanın vücuduna herhangi bir kimyasal madde girişi bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 


Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App 
www.karagozmedya.com