Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi

Akupunktur ile panik atak tedavisi sürecinde ise beyinde meydana gelen ‘tetikte bekleme’ hissi ortadan kaldırılır.

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi
Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi

Akupunktur ve panik atak tedavisi arasında sıkı bir bağlantı vardır. Bunun nedeni akupunkturun insan vücudunda stres ve adrenalin azaltma etkisi olmasıdır.

Akupunktur sayesinde azalan stres seviyesi ve adrenalin azaltılması kişide korku durumları ile daha rahat baş edebilme imkanı sağlar.

Panik ataklar uzun süreli yoğun strese maruz kalan kişilerde vücudun bir tepkisi olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın yol açtığı panik halinin ana nedeni kişinin iç dünyasında yaşanan olumsuz düşüncelere vücudun tepki vermesi yol açar. Beyin sürekli kendini koruma ihtiyacı hisseder ve her şeye karşı kişiyi korumak için tetikte bekler. En ufak bir korku halinde de atak başlatır ve adrenalin salgılamaya başlar.

Bu da artarak devam eder ve birkaç dakika sürer. Kişi tekrar rahatladığında hala vücudunda tam olarak rahatlama olmaz ve bir kısır döngü içerisine girer.

Panik ataktan kurtulmak için sorunun ana kaynağı tespit edilmelidir. Kişinin hangi sorunlarını baskıladığı ve bu sorunları nasıl çözebileceği tespit edilir.

Akupunktur ile panik atak tedavisi sürecinde ise beyinde meydana gelen ‘tetikte bekleme’ hissi ortadan kaldırılır.

Bir şeyden korkan ve buna karşı sinen kişiler zamanla her şeyden korkar hale geldiklerine panik ataklar geçirmeye başlarlar. Bu kişilerde kapı zili çaldığında bile çarpıntı hali ve irkilme meydana gelmektedir. Bu duygu durum halini yatıştırmak için akupunktur tedavisi alınarak rahatlama yoluna gidilebilir.

Aynı zamanda kişiye atak geçirirken bununla baş etmek için sayı sayma, etrafındaki nesneleri tanımlama veya kese kağıdı şişirme gibi stresle baş etme yolları hakkında bilgi verilmelidir. Bu sayede tedavi tamamlandıktan sonra bile kişi kendi kendine stres ile baş edebileceğini ve onu yenebileceğini kendine göstermiş olur.

Panik atak tedavisinde ana unsur korkular karşısında içe kapanmak yerine onların daha da üzerine giderek atakların kişiye sağlık anlamında herhangi bir sorun yaratmadığını ve sadece korku olduğunu, bu durumdan ona herhangi bir zarar gelmeyeceğini anlaması sağlanır.

Beyne bunu öğretmek zaman alan bir işlemdir. Ancak kişi korkularının üzerine giderek bile isteye atakları kendine yaşattığında git gide bunun kendine bir zarar vermediğini ve geçici olduğunu kendisine telkinleyebilir.

Kişide akupunktur ile panik atak tedavisi sürecinde iken mutlaka ek öğretiler ile de korku ile baş etme metotları ve stres ile baş etme metotları hakkında bilgi verilmelidir ve kişi dilerse psikoterapi de almalıdır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde daha olumlu sonuçlar alınabilir.

Özellikle atakların yeni başladığı dönemlerde çok geç kalınmadan ve ‘öğrenilmiş çaresizlik’ moduna geçilmeden hemen bu konu ile ilgili uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Birçok tedavide olduğu gibi bu tedavide de erken davranmak çok önemlidir.

Akupunktur ile panik atak tedavisi sayesinde kısa sürede kişiler normal hayatlarına geri dönebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 53 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com