Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?

Tamamında da seanslar şeklinde uygulama söz konusu olup tek seferlik bir işlem yapılmamaktadır.

Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?
Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?

Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?

Akupunktur tedavisi genel olarak insanların yalnızca ağrılarda kullanılan bir terapi olduğunu düşünseler de akupunkturun sayısız hastalığa deva olduğu bir gerçektir. Farklı hastalıklarda farklı türleri ve farklı sinir uçları kullanılır. Tamamında da ana amaç kişinin mümkün olduğunca hastalık belirtilerinden ve mümkünse hastalıktan komple kurtulması amaçlanmaktadır.

Günümüzde farklı metotlar ile farklı akupunktur çeşitleri bulunmaktadır ve hastalara şifa olmaktadır. Akupunktur tedavisi sırasında kullanılan akupunktur türü her ne olursa olsun aynı prensiplere dayanan teknikler kullanılır. Yalnızca odak noktası ve kullanılan sinir uçlarında dallanan sinirler farklılık göstermektedir. Her biri de tamamen doğal olan ve insanları sağlıklarına kavuşturmada herhangi bir kimyasal maddeye veya materyale gerek duyulmadan yapılan tedavi yöntemleridir.

Tamamında da seanslar şeklinde uygulama söz konusu olup tek seferlik bir işlem yapılmamaktadır.

 

Vücut Akupunkturu

En sık bilinen ve en çok uygulaması bulunan akupunktur çeşidi vücut akupunkturudur. Vücut üzerinde bulunan farklı noktalara iğne yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Çok ince olan özel üretim çelik iğneler kullanılarak sinir uçları uyarılmaktadır.

Çinliler tarafından kullanılan geleneksel akupunktur uygulaması vücut akupunkturudur. Her akupunkturun kendi içerisinde kendine özgü etkisi bulunmaktadır.

Kulak Akupunkturu

Dış kulak yüzeyinden vücudun pek çok yerine doğru ilerleyen sinir ucu bulunmaktadır. Kulak akupunkturu uygulamasında kullanılmak üzere Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından 43 adet sinir ucu tespit edilmiştir.

Baş ağrısı, alerji, bağımlılıklar ile mücadelede bu yöntem daha sık kullanılmaktadır.

Kulağın dış kısmının vücudun fizyolojik ve psikolojik pek çok alanda tedavi amaçlı akupunkturda kullanımı mevcuttur.

Yüz Akupunkturu

Yüz üzerinde kullanılan uygun noktaların çelik iğneler ile uyarılması şeklinde uygulanan bir akupunktur çeşididir. Özellikle güzellik ve yaşlanma etkilerini gidermek, cildi güzelleştirmek ile ilgili talepler üzerine uygulanan bir akupunktur türüdür.

Yüz felci, trigemnial nevralji, yüz spazmı, panik atak, stres, migren gibi hastalıkların tedavisinde de yüz akupunkturu sıklıkla uygulanmaktadır.

Burun Akupunkturu

Burun akupunkturu terimi Amerikalı Doktor Ralph Alan Dale tarafından geliştirilmiştir. Burun üzerinde bulunan özel noktalar kullanılarak çeşitli hastalıkların tedavisinde uygunluğu konusunda araştırmaları sürdürülmektedir.

Ayak Akupunkturu

Ayak akupunkturu, ayak üzerinde, parmaklarda, parmak aralarında ve tabanında bulunan özel sinir uçlarının çelik akupunktur iğneleri kullanılarak uyarımı sağlanan bir tedavi şeklidir.

Ayakta hayati organlara doğru dallanan çok sayıda sinir ucu bulunmaktadır. Hastalıkların tedavisinde bu uçlar kullanılarak tedavi sağlanmaktadır.

El Akupunkturu

Sujok Akupunkturu veya el akupunkturu Korece ''Su :el'' ve ''Jok: ayak'' anlamlarına gelen kelimelerin birleştirilip el ve ayak akupunkturu şeklinde adlandırılmış bir akupunktur çeşididir. Bu akupunktur türünde migren, kronik baş ağrısı, gastrit, mide ülseri, diyabet, baş dönmesi, astım, bronşit, depresyon gibi hem ruhsal hem bedensel çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir akupunktur türüdür.

 


 

 

 

 

 


Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App 

www.karagozmedya.com